Resmen qaçax!

Topraklarında üretilen enerjiye erişme hakları gasp edilen Kürtler, şimdilerde “kaçak” elektrik kullanmakla itham ediliyor. Elektrik meselesini aydınlatan fotoğraf Patnos’tan…

Bu fotoğraf 6-8 Ekim Kobané’ye destek eylemleri sırasında gözaltına alınan yüzü aşkın Patnos’lu çocuğun tutulduğu karakolun kapısında beklerken çekildi. Fotoğraftaki Atatürk motifli metal anıt yaklaşık kırk yıldır Patnos’un girişinde duruyor.

Patnos’un girişinde yer alan Atatürk anıtı

Resmin tamamı, Kürdistan’da son günlerde DEDAŞ (bölgedeki özel elektrik kurumu) eliyle devreye sokulan sömürgeci zihniyeti ifşa ediyor. Bu, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 25’inin üretildiği Kürdistan’dan “kaçırılan” elektriğin resmidir aynı zamanda. Kaçak elektrik kullanmakla itham edilen Kürtler, yıllardır düşük kalitede elektrikle ve süreklileşen kesintilerle topraklarında üretilen enerjiye dahi erişemiyor. Kentler, cadde ve sokakları aydınlatılmadığı için gece karanlığa gömülüyor.

Resmin tamamına dönersek, söz konusu anıt elektrik direğindeki tele kanca atmak suretiyle “aydınlatılıyor”. Karanlık basınca elektriği “doğrudan” Keban’dan alıyor! Kim bilir belki de bu fotoğrafın Kürtler tarafından fehmedilemeyen bir mesajı vardır: “Elektrik Keban’dan ama ne mutlu Türküm diyene!”