Roboskî Anıtı.

Tam tekmil bir Roboskî ‘canlandırması’!

Roboskî katliamının ikinci yıldönümü nedeniyle Diyarbakır’a bir “anıt”, daha doğrusu bir cisim dikildi.

Söz konusu cisim, Kayapınar Belediye Meclisi kararı ve onayıyla Suat Yakut adlı kişi tarafından “tasarlanmış”. Katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu kaide üzerine kondurulan bu cisim; garip metal “füzeler” ve bu füzelerin ortasına yerleştirilmiş fiber takviyeli plastikten (fabrikasyon üretim) hawar eden bir “Kürt kadını” figüründen oluşuyor.

Diyarbakır’ın göbeğine dikilen devlet markalı “görkemli” füzelerle bahsi geçen belediye meclisinin ve tasarımcının tam olarak neyi amaçladığını bilemeyiz elbet. Ancak “kudret sahibi devlet” imgesinin taşıyıcı nesnesine dönüşen bu cismin bize anlattığı; füzelerle “kuşatılmış” Kürt kadınının yukarıya el açmaktan başka çaresinin olmadığı! Ayrıca kaidedeki isimlere saplanan füzeler, metalin hem görsel hem de fiziksel görkemiyle ne kadar “kalıcı” ise, plastiğin değersizliği reva görülen “Kürt kadını” ise o kadar “geçicidir” bu cisimde.

Esasen bir mücadele ve direniş sembolizminden mahrum olan cisim rijit bir mağduriyet sloganından ibaret. Yapılan işin sembolik anlamı, politik olanla sanatsal olanın soyut imgesel düzeyde yeniden üretimi, etik ve estetik değer üretimi gibi mefhumların söz konusu olmadığı bu cisim ile bir çeşit “canlandırma” yapılmış. Roboskî katliamı kelimenin en düz anlamıyla karikatürize edilmiş. Roboskî karikatürleştirilmiş. Hali hazırda, en başta yaşam hakkı mücadelesinin dinamik bir sürecine tekabül eden Roboskî’yi akıl almaz bir kitsch-likle değersizleştiren bu cisim şehre sembolik bir değer ve anlam katmaktan uzak; giderek kimliksizleşen Diyarbakır’a bu anlamda “katkısı” ise tartışmasızdır.