Derheq

Zext û kontrola li ser mafê belavkirina vegotin û guftûgoyan, taybetmendiyeke herî wêranker a hêzên otorîter e. Lê belê ya behtir wêranker ev e, wekî kesên dijî vê otorîterîzmê de cih digrin, bi xwe otorîter bibin. Ev şêweya xerab a ku her dem li ser bingeha dualîteyan dadbar dike, bi xeyal û têgihiştinek sînordar tevdigere.

Rexne, ku di bingiha xwe de giştîwariyeke hevgirtî ye, îro di nav rojeveke siyasî de bi meşandina kurkirina dubendiyan tê bikaranîn. Ev rojeva qaşo xwe wek azadixwaz dide xwiyakirin, radîkalîzmeke sentetîk bi avayekî qîrên dengbilind li ser medyaya civakî diafirene, di bingiha xwe de meyleke statîk temsîl dike. Nerazîbuneke dijî hevesekê meylkirina Orwellian ku her diçe polîtikayeke civatî diafirêne, têgîn û yeqîniyeke nu tanzîm dike, bi zimanekî teng û sabotekirî bersive dibîne. Îro, her diçe ku li ser mijarên vezelanî, bi gelemperî jî li ser mijara Kurd/Kurdistanê, guftûgoyên rasyonel dijwartir dibin ku ev jî, têkçuyîna vê giştîwariyê nîşan dide.

Geremol, di dijî vê pêvajoya ku binê giştîwariya rexneyî dikolê de dixwaze hevldaneke hevterîb bide û bibe forumek ku di van pêvajoyên zordestî de têkiliyên vezelan bikişêne qada guftûgoyê daku di vir de wate werin afirandin. Geremol guftûgoyên xwe bi du naverokên zimanan (Kurdî, Tirkî) dike.

Hakkında

İfade etme ve tartışma hakkına erişim üzerinde baskı ve kontrol, otoriter iktidarların en yıkıcı özelliğidir. Ancak daha yıkıcı olan, bu zorbalıklar karşısında konumlananların otoriterleşmesidir. Devamlı surette ikilikler üzerinden hüküm vermeye meyyal bu kötücül form, sınırlı bir tahayyül ve kavrayışla hareket eder.

Esasen bir dayanışmacı kamusallık olan eleştiri günümüzde, ayrımların derinleştirildiği politik bir gündem içinde ele alınıyor. Sosyal medyalarda bağırmak suretiyle sentetik bir radikalizm üreten bu gündem, özgürlükçü görünüme sahip statükocu bir eğilimi temsil ediyor. Giderek cemaatçi bir siyasete yol açan, kavram ve kanaatleri yeniden tanzim etmeye hevesli Orwellian eğilimlere olası itirazlar ise, sığ ve sabote edici bir dille karşılık buluyor. Bugün, Kürt/Kürdistan meselesi başta olmak üzere gerilimli alanlara ilişkin rasyonel bir tartışma yürütmenin giderek daha zor hale gelmesi, çökmekte olan bu kamusallığa işaret ediyor.

Eleştirel kamusallığın altını oyan mevcut gidişata mütevazi bir itirazı dert edinen Geremol, tahakküm süreçleriyle gerilimli ilişkileri tartışma alanına çekerek, buradan anlam üretecek bir forum olma gayretine dayanıyor; ve tartışmasını iki dilden (Kürtçe, Türkçe) içerikle yapıyor. 

–geremol; çok sayıda insanın bir araya gelmesini karşılayan –kalabalık ile birbirine az çok aykırı şeylerden oluşma halini anlatan –karmaşayı eş zamanlı ifade eden Kürtçe bir kelimedir.

Ji bo agahiya naveroka nû qeyd bibe
Güncel içerik bildirimi için kaydol